Скоро: Кобзарсько-лірницька Покрова в Києві – 2016

14524361_1446202005396631_8233444846290947429_o

16 жовтня Мистецьке об’єднання “Глечик”  спільно з Свято-Покровською Подільською церквою міста Києва, УАПЦ, Національним центром народної культури «Музей Івана Гончара», Бандерівським фестивалем «Голосіївська криївка ім. Мирослава Мисли» до 74-річниці УПА, свята Покрови Пресвятої Богородиці та дня захисника України. Памяті загиблого Героя московсько-української війни Мирослава Мисли та всіх полеглих воїнів за волю України, вже вкотре, проводить «Кобзарсько-лірницьку Покрову у Києві-2016».

Україну на усіх скрижалях її багатостраждальної історії – від могутньої її держави – Київської Руси через козацьку добу та короткочасні спалахи державницьких змагань І-ї та ІІ-ї Світових воєн і аж до 25-річної державности, що сьогодні вже вкотре знову стала перед смертельним випробуванням, – завжди оберігала Матінка Божа та сила віковічної народньої Традиції. Коли ми кажемо – Бог і Україна, ми під Божим Омофором розуміємо, передовсім, Покрову Божої матері, а під Україною – могуть і нездоланну силу наших звичаїв, фолькльору, нашої чи не найглибиннішої в світі епіки. Тих звичаїв, ритуалів, пісень і танків, тієї глибинної історичної і побутової епічно-художньої практики, яких уже давно нема в Европі і ніколи не було у дикої північно-східньої московської орди… Саме повернення історичної правди про українсько-руську сутність наших билин/старин, дум і баляд, християнських псальмів і кантів, сучасних співанок-хронік, гострих сатиричних та іскрометних танцювальних награвань і приспівок, – викликає зоологічну лють і варварську жорстокість ворога. Саме безпомічність перед силою Українського Духу змушує його вдаватись до крайніх засобів позбавлення нас священного Омофору – Покрови Матінки Божої…

Концепція «Кобзарсько-лірницьких Покров», започаткованих Львівським лірницьким та Київським кобзарським цехами, бере свій початок із серії акцій Етнофесту «Креси», а саме: «Лірницької Покрови у Дрогобичі» (2012), Стрию (2014), «Кобзарсько-лірницької Покрови у Києві (2013-2016), «Лірницької Покрови у Рівному» (2014-2016). А цьогоріч до практики лірницьких Покров приєднався «Лірницький Великдень у Львові» та «Кобзарсько-лірницький Спас в Батурині». В такий спосіб органічно сповідуваний кобзарями й лірниками християнський календар замкнув своє річне календарно-обрядове коло.

Історичні дані про те, що у кожному полковому і навіть сотенному місті Великої України мали своїх бандуристів і кобзарів, а західньо-українські лірники брали участь у нелегкому побуті січових стрільців і повстанців УПА, надихають нас на те, щоб продовжити й утривалити цю традицію. Приклад лірника Яреми (Шевчука) та інших братчиків кобзарських цехів, які крім автомата взяли із собою на фронт ще й свої ліри і бандури, говорить про те, що справа «сучасних Мамаїв» живе і сьогодні. Віщі слова Патріярха Філарета «З нами Правда, а, значить, з нами Бог – а з ким Бог – з тим і Перемога!» – сьогодні, як ніколи, зрозумілі і потрібні кожному українцеві… Кожній матері загиблого Героя, кожній удові й дитиночці, батько яких не вернувся з війни потрібна не лише матеріальна, ай духовна й душевна компенсація непоправної втрати… Кобзарсько-лірницька співогра, звичайно, не може повернути їм батька… Але, принаймні, заглибленим у їхній біль есхатологічним словом/співом полегшити їх невимовне горе – може…

Прийдіте – поклонімося! Господу Богу, Пресвятій Покрові, усім Святим Великомученикам… Героям нашої Землі – України! В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа! Амінь!

Розклад та локації:

16 жовтня 2016 р. (неділя)

09:30-14:00

м. Київ, вул.. Покровська 7, Свято-Покровська Подільська церква

Божественна Літургія,  після Літургії  панахида за Мирославом Мислою та всіма полеглими воїнами за волю України

Освячення інструментів, традиційне кобзарювання біля церкви

Мітинг-реквієм за участі комбатантів «Легіону Свободи»

Поминальна трапеза


м. Київ, вул. Лаврська 19, Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара»

15:00-15:30

З нагоди 70-річчя проф. Михайла Хая

Презентація збірки – Хай М. О.  Федоронько Л. Р. “Динаміка фолькльорної традиції сіл Лютовиська та Биличі на Старосамбірщині”

15:00-18:00

Концерт за участі кобзарів та лірників:

Вадима-Яреми Шевчука, Тараса Компаніченка, Михайла Хая, Олександра Тріуса, Юрка Фединського, Лайоша Молнара, Ярослава Криська, Юрка Ягусевича, Василя Лютого, Тараса Силенка, Василя Жованика, Андрія Ляшука та ін.

18:00-18:15

В рамцях фестивалю презентація книги Романа Коваля “Історія Холодноярської організації”

18:15-19:30

Автентичний гурт  с. Лука, Києво-Святошинського району


Фестиваль відбувається за  підтримки:

ВО «Свобода»

Увага!!!  У програмі можливі зміни та доповнення..

Акредитація журналістів – Ганна Балакир т. 0977033204

balakyr@gmail.com

 ВХІД ВІЛЬНИЙ

Оргкомітет Етнофесту «Кобзарсько-лірницька Покрова у Києві-2016»